Forleden dag, spurgte en klient om hvorfor hun tit oplevede at være splittet. Forstået således, at der var flere meninger indeni. For og imod. Frem og tilbage. Hvorfor var der ikke bare én – som hun kunne støtte sig til? Det tog en længere snak med sig om; “Selv-er”, “Sider”, “Aspekter” og “Indre dele”. Og hvor alle disse dele kommer fra – og hvordan de opstår?
Grundlæggende på tre måder; Roller, vi spiller i livet Vores holdninger Vores følelser. Disse tre kan selvfølgelig være vævet ind i hinanden og nye roller (f.eks. at blive mor) kan påvirke eller fremtvinge nye holdninger og følelser.
Dele indgår i et samspil; de er ligesom en indre familie. Efterhånden som vi opsamler mere og mere erfaring og skelner mere og mere, udvikler vi flere dele og vores indre familie vokser. Og ligesom ydre familier kan vore indre familie være velfungerende eller forstyrrede.
Vore indre dele kommunikerer med os ved hjælp af billeder, lyde, følelser og kropsfornemmelser. Hvis vi ikke er opmærksomme på dem, “lytter” til dem og forstår at de “taler ” til os, ignorerer vi dele af os selv som måske forsøger at vokse, forandre sig og udvikle sig. Hvis vi afskærer os fra dem, gør vi det meget vanskeligt at fungere som et helt menneske.
Her, kan det være dig en hjælp at vide at dine indre dele alle arbejder på samme projekt – selv om de ikke kender til hinanden. Intentionen er enten at beskytte eller motivere dig.
Husk at disse snesevis, ja hundredvis af dele, gør dig til dig. Lær dig selv – og dermed dine indre dele, at kende. Jo bedre du kender dig selv, jo bedre forstår du – og anerkender dit hele jeg.
Og det er vejen til et mere fredfyldt liv og i sidste ende, en fredligere verden. Velkommen til Maj 2023